horni_menu

Vinařský klub
Velké Žernoseky 176
412 01 Litoměřice
Mobil: +420 606 413 330
dhojdova@vinarsky-klub.cz

Nabídka žernoseckých vín

Všechna nabízená vína pochází ze sklepů Žernoseckého vinařství s.r.o.. Nabízíme jak bílá, červená, tak i růžová vína od stolních vín až po výběry z bobulí.

Z bílých odrůd nabízíme: Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Tramín, Mopr, Sauvignon. Z červených odrůd si u nás můžete objednat: Modrý Portugal, Svatovavřinecké, Pinot noir, Dornfelder, Rubinet a Barrique cuveé. Poslední nabízenou skupinou vín jsou vína růžová. Naše nabídka obsahuje: Modrý Portugal rosé, Pinot Noir rosé.

Bílá vína


Müller Thurgau (Rivaner)

Muller Thurgau

Müller Thurgau je víno, které je nejlépe pít jako mladé, svěží, pobízející ke konzumu na základě nižšího obsahu alkoholu, dostatečně výrazného, ale ostatním látkám přiměřeného obsahu kyselin, s užšími tóny muškátově ovocných vůní a s hladkým odchodem, který vyvolává dojem šťavnatosti a pobízí k dalšímu doušku.

Charakteristika vína: Zelenožlutá barva, muškátově ovocná vůně s tóny grepu či broskve. Středně plné, harmonické a příjemně pitelné víno, nenáročného a svěžího charakteru.

Stolování: Vína odrůdy Müller Thurgau jsou víny ke každodennímu pití k prosté stravě a při společenské zábavě. Hodí se k rybě, zeleninovým polévkám nebo k bílým měkkým sýrům.

Ryzlink rýnský (Rieslink)

Ryzlink rynsky

V chuti Ryzlinku rýnského hraje velkou úlohu kyselina a její zralost. Nejtypičtěji se „ryzlinkový fenomén“ projevuje ve zralých, suchých, kabinetních vínech.

Charakteristika vína: Žlutozelená barva, velmi decentní a éterická vůně s náznakem lipového květu, případně broskví, meruněk, ananasu a při vyzrávání kdoulí. Minerální plnost přechází do pepřnaté kořenitosti láhvově zralého vína, které se vyznačuje elegancí díky zvýrazněné souhře mezi kyselinami a extraktivními látkami.

Stolování: Jakostní vína Ryzlinku rýnského jsou vhodná ke drůběži, kabinetní vína jsou jedinečná ke studeným předkrmům a telecímu masu. Pozdní sběry jsou nejlepší k rybám v různých úpravách. Vína Ryzlinku rýnského jsou vhodná k dlouhému posezení s malým zákuskem.

Rulandské bílé (Pinot blanc)

Rulandske bile

Vína odrůdy Pinot blanc jsou elegantní, harmonická, plná a bohatá extraktivními látkami. Přitom nikdy nepůsobí těžkopádně. Jejich kyselina je zralá, což zvyšuje přitažlivost a při řízeném kvašení se v nich zachovají i jemné květinové vůně. Ležením se taková vína ještě více zaplňují a získávají na viskozitě, jejich barevné tóny se zvýrazní a původní svěží aroma se mění na vůni hrušek, červeného ovoce nebo i lískových oříšků.

Charakteristika vína:Zelenožlutá barva, jemná květinová vůně, ve zralém víně se objevuje vůně hrušek, chlebové kůrky i lískových oříšků. Víno je plné, elegantní, nepostrádá nikdy kyseliny a má dlouhý odchod.

Stolování: Vína Rulandského bílého lze podávat při slavnostnějších příležitostech při bohatém výběru masitých jídel. Hodí se dobře i k rybám nebo sýrům s ušlechtilýnu plísněmi. Také hutnější, ale ne příliš výrazné úpravě hovězího i vepřového masa. Vína nejvyšších přívlastkových kategorií se zbytkovým cukrem se hodí i ke sladkým dezertům. Rulandské bílé je i vynikající aperitiv.

Rulandské šedé (Pinot gris)

Rulandské šedé

Pinot gris je odrůda, od jejíchž vín se očekává plnost, hebkost, vysoký extrakt, pomerančové tóny ve vůni spojené s dojmy medovosti. K dosažení typičnosti je nutná vyzrálost alespoň na stupeň pozdního sběru a výše.

Charakteristika vína: Zlatožlutá barva, medově nasládlá vůně s jemným pomerančem. Velmi plné víno, obvykle s vyšším obsahem glycerolu i alkoholu, harmonické, vláčné s utlumeným působením kyselin a s dlouho trvající dochutí.

Stolování: Vína Rulanského šedého doprovázejí nejčastěji hutná a kořeněná jídla nebo rybí speiality. Sladké výběry jsou vhodné k dezertům. Suchá vína se hodí k nejrůznějším úpravám drůbeže.


Tramín (Traminer)

Tramín

Vína Tramínu mají intenzivnější barvu než většina ostatních bílých vín – jsou zelenožlutá až zlatožlutá. Pro víno Tramínu je příznačná bohatost omamující vůně a kořenitosti, které jsou u vyšších stupňů predikátních vín podbarveny sladce medovými tóny hrozinek. Většina vín Tramínu bývá s menším či větším zbytkem cukru, který podporuje typické aroma a chuť.

Charakteristika vína: Zlatožlutá barva, výrazná medově hrozinková vůně se závany aromatických látek čajové růže a při láhvové zralosti i skořice a pomeranče, případně kozího pysku. Víno je velmi plné, s vyšší viskozitou a jeho harmonie je založena na nižším obsahu kyselin a často i na zbytkovém cukru.

Stolování: Tramín se hodí pro slavnostní příležitosti. Vína hlouběji vychlazená lze podávat jako sklenku aperitivu, ale jsou také vhodná při ukončení stolování. Díky neobvyklému aroma a plnosti chuti patří Tramín k těm málo vínům, která se hodí ke kořeněnému jídlu.

Mopr (Muškát moravský)

Charakteristika vína: Zelenožlutá barva, květinově muškátová vůně, lehký charakter vína, s příjemnou harmonií, pokud je ve víně dostatek kyselin.

Stolování: Jemné muškátové víno je vhodné jako aperitiv k předkrmům nebo plodům moře. Suché víno je vhodné k jemné paštice.

Sauvignon (Sauvignon blanc, Muskat-Sylvaner)

Charakteristika vína: Zelenožlutá barva, většinou se vyskytují primární vůně. U mladých vín z méně příznivých ročníků to je kopřiva, travnatost až papriková nezralost. U vín z dobře vyzrálých hroznů jsou vůně černorybízové, angreštové a směs citronů s kiwi. Vína jsou plná a při láhvové zralosti velmi plná, mnohdy s minerální příchutí. Vjem trvá dlouho.

Stolování: Aromaticky výrazná a suchá vína Sauvignonu jsou vhodná jako vína aperitivní nebo ke studeným předkrmům. Hodí se i ke chřestu a ke kozím sýrům. Plnější a zralá vína ke kořeněným jídlům, k těstovinám s gorgonzolou nebo rybí omáčkou, k vařené šunce, k bílým masům se smetanovými omáčkami apod.

Červená vína


Modrý portugal (Blauer Portigieser)

Modrý Portugal

Červená barva vína odpovídá velikosti sklizně, ale vždy je méně intenzivní. Mladé víno má jemnou květinovou vůni, která je nesmírně příjemná a je-li podporována mladistvou harmonií vína, pak svádí k opakovanému doušku.

Charakteristika vína: Jemně rubínová barva a mladistvá vůně květin jsou nejtypičtějšími znaky. Víno má méně tříslovin, je lehčí, velmi příjemného projevu, vyniká výbornou pitelností a harmonií.

Stolování: Vína Modrého Portugalu se pila často k družné zábavě pod víchem, kde se podávaly studené masité pokrmy. Lehká vína této odrůdy se hodí k zahánění žízně při stolování a dají se kombinovat s velkou paletou pokrmů, neboť svou neutralitou výraz jídel nijak neruší. Jsou vhodná ke zrajícím sýrům, k drůbežímu masu a těstovinám.

Svatovavřinecké (Saint Laurent)

Svatovavřinecké

Víno Svatovavřineckého je u nás oblíbeno pro tmavě červenou barvu, výraznou višňovou a někdy až černorybízovou vůni, výrazný odrůdový charakter a zajímavě strukturované třísloviny. Někdy bývají mladá vína zatížena příliš vysokým obsahem kyselin.

Charakteristika vína: Tmavě granátová barva s fialovými odstíny. Hrubší výraz tříslovin i kyselin doprovázejí vůně višní a někdy i černého rybízu. Víno je středně plné až plné, v době láhvové zralosti se jeho agresivnější charakter mění v říznou a nakonec sametovou plnost.

Stolování: Svatovavřinecké se podává k běžné konzumaci všedních jídel a k sýrům. Velmi dobře se hodí jako doporovod tmavého masa a sýrů s intenzivní chutí. Je dobrým doplňkem ke kořeněnému vepřovému nebo zvěřině. Potěší rovněž v kombinaci s husou či kachnou.

Pinot noir (Rulandské modré)

Pinot noir

Vína odrůdy Pinot noir jsou většinou rubínové barvy s nazlátlým okrajem v místě, kde se povrch vína stýká se stěnou sklenky. Vůně mladých vín připomíná ostružiny, jahody, z dobře vyzrálých hroznů spíše černé třešně. Ve vyzrálých vínech se objevuje vůně kůže, kouř hořícího dřeva, vůně tlejícího listí, sušených švestek, povidel. Chuť dobře vyškolených vín je velmi přitažlivá pro nízký obsah kyselin, velmi jemné třísloviny, hebkost klouzání po jazyku, ohromující plnost, která se zráním zvyšuje. Vína se velmi dobře hodí pro dlouhodobé skladování.

Charakteristika vína: Bledě rubínová až cihlově červená barva se zlatavým okrajem kolem stěn poháru. Aromatické látky jsou v mládí nejpodobnější vůním jahod, ostružin, červených třešní a později se projevují jako švestková povidla, kůže, kouř či tlející listí. Kyseliny jsou jemné, stejně tak i méně zastoupené třísloviny.

Stolování: Vína odrůdy Pinot noir se předkládají k pečeným masům, k pernaté zvěři, k nadívané drůbeži a doporučují se k pokrmům z hub a k mnoha druhům sýrů.

Dornfelder

Dornfelder

Víno je výborné kvality, tmavočervené barvy, jemně aromatické vůně a chuti. Pro svoji intenzivní barvu je v Německu ceněna jako surovina pro zvyšování barevnosti červených vín i pro zrání v sudech barrique.

Charakteristika vína: Dornfelder je víno tmavě granátové barvy, s vůní se svěžími ovocnými tóny, kde můžeme najít vůni ořechů. Chuť je středně plná až plná.

Stolování: Svěží vína Dornfelderu se hodí k těstovinám či pečeným masům.




Rubinet

Rubinet

Charakterem vína připomíná Rubinet vína z jižní Evropy - typu cuvée s odrůdou Cabernet Sauvignon. Je velmi vhodné ke spojování s červenými víny, kterým dodává plnost a charakter.

Charakteristika vína: Odrůda poskytuje víno výborné kvality, tmavočervené až modročervené barvy a harmonické chuti.

Stolování: Vína Rubinetu se hodí ke zvěřině či k pečeným masům.

Text převzat z:
www.wineofczechrepublic.cz
Encyklopedie českého a moravského vína (V. Kraus a kol.)
© 2010 Vinařský klub, code by dev